Безтраншейне прокладання кабелю зв'язку безпосередньо в ґрунт вібраційними кабелепукладачами
Основним, найбільш економічним і механізованим методом будівництва магістральних ліній зв'язку (в тому числі волоконно-оптичних) - є прокладання кабелю зв'язку безпосередньо в ґрунт вібраційними кабелепрокладачами. На підприємстві «БУДІВЕЛЬНИК-3» застосовуються американські вібраційні кабелепрокладачі VERMEER RENEGAT P185 та російського виробництва КВГ-2. На спрямлених ділянках траси (ґрунти 1-3 категорії) та за відсутності значних пересічень з підземними комунікаціями ці машини забезпечують найбільшу високу швидкість прокладання - до 10 км за зміну на глибину до 1,8 м. Одночасно з кабелем на глибині 30...40 см прокладається сигнальна стрічка, а на поверхні траси (через кожних 200-300м, на поворотах і пересіченнях і т.ін.) встановлюються спеціальні пікетні стовпчики з попереджувальними надписами та реквізитами власника лінії зв'язку. Сучасні кабелепрокладачі та спеціальні конструкції ножів, які використовує підприємство «БУДІВЕЛЬНИК-3», зменшують динамічні навантаження на кабель і не порушують його механічних параметрів під час прокладання в грунт. Механізована колона по прокладці кабелю зв'язку підсилюється допоміжною технікою, яка виконує додаткові землян роботи до, під час і після прокладання кабеля. Даним методом можна прокладати більше одного кабелю за один прохід. Дві колони про прокладці кабелю зв'язку підприємства «БУДІВЕЛЬНИК-3» дають можливість будувати більше 1000 км ліній зв'язку на рік.
Прокладання кабелю зв'язку в захисній поліетиленовій трубці
ТОВ «БУДІВЕЛЬНИК-3» здійснює прокладання поліетиленової трубки в грунт з наступним задуванням в неї кабелю зв'язку потоком стиснутого повітря. Для цього спочатку в грунт на глибину до 1,8 м з допомогою вібраційних кабелепрокладачів здійснюється прокладка поліетиленової трубки діаметром 32, 40, 50 і 63 мм і товщиною стінки 3...5 мм. Після прокладання будівельні довжини трубки з'єднуються з допомогою спеціальних різьбових муфт та перевіряються на цілісність і герметичність. Подача кабелів зв'язку в прокладену трубку здійснюється потоком стиснутого повітря з допомогою спеціальної машини та компресора. ТОВ «БУДІВЕЛЬНИК-3» для даного виду робіт використовує сучасні пневматичні машини, які забезпечують задувку кабелів зв'язку із швидкістю 80м/хв (в тому числі волоконно-оптичних і металевих кабелів), діаметри яких знаходиться в межах від 9 до 32 мм, а вага не перевищує 1,2 кг/м. При цьому немає особливих вимог щодо механічної стійкості кабелів, оскільки вони рухаються за рахунок рівномірного зчеплення стиснутого повітря з поверхнею кабелю по всій його довжині. При цьому використовуються компресори, які подають повітря під тиском 10-12 бар із швидкістю 10-12 м3/хв. Так з допомогою трьох одночасно працюючих пневматичних машин, котрі розміщуються на відстані до 2 км одна від одної, за зміну вдувається близько 6-8 км кабелю зв'язку.
Прокладання кабелю в поліетиленовій трубці збільшує термін служби лінії зв'язку, а також можливість її швидкої модернізації. Даним способом можна одночасно прокладати основну та резерву трубки. Це дає можливість в найкоротші терміни замінити існуючий кабель на новий, збільшивши таким чином кількість волокон в лінії зв'язку. А резервний трубопровід в майбутньому може бути використаний для прокладання додаткового кабелю звязку.
Будівництво кабельних переходів методом ГНБ під природними та штучними перешкодами
Прокладання кабелю зв'язку на ділянках пересічення з автомобільними дорогами, залізничними коліями, ріками, озерами, діючими підземними комунікаціями виконується в більшості випадків безтраншейним методом горизонтального напрямленого буріння (ГНБ). Для цього на підприємстві «Будівельник-3» використовуються устаткування ГНБ Vermeer Navigator. З допомогою цих установок під перешкодами виконується буріння горизонтальної свердловини з наступним затягуванням в неї одної або декількох поліетиленових труб, по яких прокладається кабельна лінія зв'язку. При цьому виключається можливість пошкодження існуючих підземних комунікацій (газопроводів, силових кабелів та ін), оскільки процес буріння в реальному часі контролюється спеціальними системами локації, які дають можливість обійти будь-які підземні комунікації на безпечній відстані. В залежності від складності і довжини штучної або природної перешкоди використовуються одна з чотирьох установок ГНБ Vermeer Navigator, які здатні виконувати підземні кабельні переходи довжиною від 40 до 1200 м на глибині до 30м.
Будівництва кабельних переходів під природними та штучними перешкодами методом ГНБ не наносять шкоди навколишньому середовищу, не порушують ландшафтів природоохоронних територій та населених пунктів, не змінюють звичних режимів функціонування автомобільного та залізничного транспорту, не пошкоджують підземні інженерні комунікації та ін.
Прокладання кабелю зв'язку в кабельній каналізації населених пунктів
В межах міста кабель зв'язку прокладається переважно в кабельній каналізації. Для цього використовується існуюча інфраструктура кабельної каналізації або будується нова. Перед прокладанням оглядаються і до оснащуються кабельні колодязі, перевіряються і ремонтуються канали кабельної каналізації. Прокладання кабелю в кабельній каналізації здійснюється переважно методом затяжки вручну або з допомогою кабельних машин, лебідок з ручним чи електричним приводами, оснащених спеціальними засобами контролю тягового зусилля. У такий спосіб можна прокладати відрізки кабелю довжиною 2000 м і більше, при цьому контролювати мінімально допустимий радіус згину волоконно-оптичного кабелю та допустиме тягове зусилля, які нормуються для конкретного виду кабелю зв'язку.
Прокладання кабелю зв'язку в кабельній каналізації забезпечує його надійний захист в межах міста, а також можливість подальшого розвитку лінії зв'язку.
Прокладання кабелю зв'язку в траншеях з допомогою траншеєкопачів та екскаваторів
На ділянках з мерзлими і кам'янистими ґрунтами (4-6 категорій), при багаточисленних пересіченнях з діючими підземними комунікаціями або іншими перешкодами прокладка кабелю здійснюється в траншеях. Для виконання такого виду робіт до складу механізованої колони про прокладці кабелю обов'язково входять спеціальна допоміжна землерийна техніка: ланцюгові траншеєкопачі ПЗМ, екскаваторами «EDER» і «ATLAS», пропірники грунту ПГВ-1 та інші механізми. Перед прокладанням кабелю складний ґрунт попередньо прорихлюють гідравлічними тракторами ПГВ-1, які обладнані «кликом», що забезпечує пропорку товщиною до 50 мм і глибиною до 1.5 м. Інколи доводиться виконувати декілька проходів та додатково підсилювати кабелепрокладач додатковою тяговою одиницею. Розробка траншей в складних грунтах здійснюється ланцюговими траншеєкопачами. Перед прокладанням кабелю на дні траншеї створюється спеціальна подушка з піску. Екскаватори залучаються для різного виду допоміжних та супутніх робіт, зокрема під час шурфування діючих підземних комунікацій, для розробки котлованів під муфти, з метою заглиблення ножа кабелепрокладача та ін. Траншеї та котловани засипаються спеціально підготовленим грунтом та ретельно ущільнюються (утрамбовуються).
Прокладання кабеля зв'язку (або трубопроводу) траншейним способом підвищує якість та термін служби лінії зв'язку, оскільки під час укладання в траншею на кабель не здійснюється ніякого механічного впливу, а також по всій довжині траншеї кабель додатково захищений подушкою з піску.
Підвішування кабелю зв'язку на опорах ліній електропередачі
Кабель зв'язку підвішується на існуючих опорах повітряних ліній зв'язку та ліній електропередачі (в тому числі високовольтних ЛЕП). Для цього використовуються кабелі спеціальної конструкції. Зокрема для будівництва місцевих мереж зв'язку використовується кабель з тросом. На опорах встановлюються кронштейни для кріплення натяжних і підтримуючих зажимів, у яких фіксується трос кабелю зв'язку. Якщо в кабелі зв'язку відсутні спеціальні носійні елементи то здійснюється кріплення кабелю до зовнішніх носійних елементів (трос, проводи) з кроком 50-60 см. При цьому використовуються оцинковані хомути, або хомути з стійкого до зовнішнього сонячного впливу пластику. Для підвішування волоконно-оптичного кабеля зв'язку на опорах високовольтних ліній електропередачі напругою 110 кВ і вище застосовується діелектричний кабель малого діаметру, який з допомогою спеціальних механізмів намотується з певним кроком на фазовий провід або на грозозахисний трос. Для підвішування на опорах ліній електропередачі також використовуються волоконно-оптичний кабель, влаштований в грозозахисний трос. Такий кабель підвішується замість демонтованого грозозахисного тросу, з використанням типової арматури його кріплення і заземлення.
Підвішування кабелю зв'язку здійснюється в переважній більшості у межах щільної міської забудови або на ділянках, де підземна прокладка ускладнена різними обставинами (наприклад, на екстремально великих прольотах ЛЭП, на мостах при переходах через водні перешкоди та ін).
Монтаж та вимірювання кабелів зв'язку (волоконно-оптичних і мідних)
Будівництво та монтаж регенераційних пунктів, що не обслуговуються (НРП)
Невід'ємною складовою будь-якої магістральної або зонової кабельної лінії зв'язку є лінійні споруди - регенераційні пункти, що не обслуговуються (НРП). В НРП є розміщуються телекомунікаційне обладнання, резервне живлення та т. ін. «Будівельник-3» виконує весь комплекс проектних, будівельних та монтажних робіт по влаштуванню НРП. Місце розташування НРП вибирається виходячи з урахування довжини регенераційної ділянки лінії зв'язку і вимог замовника. Зазвичай, НРП розташовуються у населених пунктах в приміщеннях існуючих підприємств електрозв'язку (РТПЦ, АТС і т.п.), а також за межами міста - на охоронній території в цільному металевому контейнері (площею до 12м2). На підприємстві «Будівельник-3» сформована спеціальна бригада для будівництва та монтажу підземних і наземних споруд НРП (підключення НРП до мережі електроживлення, облаштовує його щитом АВР, заземленням, системою кондиціювання, кабелеростами, освітлення, системами пожарної і охоронної сигналізації та ін.).
Захист кабельних ліній зв'язку від небезпечних впливів
Як правило магістральні кабелі зв'язку містять металеві елементи, котрі використовуються для обслуговування лінії зв'язку під час експлуатації. Кабелі з металевими елементами можуть піддаватися небезпечному впливу удару блискавки, а також наведення електрорушійної сили (ЕРС) в металевих елементах кабелю під дією зовнішніх електромагнітних впливів ліній електропередачі високої напруги (ЛЕП), електрифікованих залізниць та т.ін. Для захисту ліній зв'язку від небезпечних впливів «Будівельник-3» виконує:
– прокладання вздовж кабелю (оптичного кабелю) одного або декілька грозозахисних дротів;
– заземлення металевих елементів кабелю через контрольно-вимірювальні пункти (КВП);
– влаштування глибинного заземленням лінійних споруд з мідних (оцинкованих) електродів на глибині до 30 м;
– прокладання оптичного кабелю в захисних пластикових трубках.
Підготовка виконавчої документації
На завершальному етапі будівництва кабельних ліній зв'язку здійснюється підготовка виконавчої документації, яка включає робочі креслення, відкориговані згідно з фактично виконаними роботами; прив'язки траси до стаціонарно розміщених місцевих об'єктів, GPS координати місця розміщення муфт; протоколи вимірювань згасання регенераційних ділянок і всієї лінії зв'язку; відомості прокладання будівельних довжин кабеля; акти на приховані роботи; заводські паспорти на будівельні довжини та ін. Виконавча документація в декількох примірниках передається замовнику і в подальшому використовується для паспортизації та експлуатації лінії зв'язку.
У числі послуг компанії також представлено будівництво та реконструкція підземних комунікацій, виконання робіт методом ГНБ, а також інші супутні послуги.