Технологія напрямленого буріння виникла в США в 70-х роках і була розроблена на основі технології глибокого буріння. З тих пір ГНБ пережило бурхливий розвиток і затвердилось у галузі будівництві як безтраншейна технологія прокладання підземних інженерних комунікацій. Технологія ГНБ на підприємстві ТОВ "Будивельник-3" застосовується в тих випадках, де традиційними методами виконати роботи складно або не можливо. Здебільшого це будівництво нових підземних інженерних мереж, а також ремонтно-відновлювальні роботи існуючих трубопроводів із збільшенням їх діаметру та пропускної здатності.При цьому роботи можна виконувати з трубопроводами з поліетилену, металу, чугуні та ін. Роботи методом ГНБ виконуються під природними та штучними об'єктами: судноплавними та гірськими ріками, озерами; автомобільними дорогами та залізницями; в межах щільної міської інфраструктури; природоохоронними територіями, парками, скверами.
Беззаперечними перевагами безтраншейного будівництва підземних комунікацій методом ГНБ є:
• збереження природного ландшафту і екологічного балансу рік, озер, лісних масивів, а також існуючої інфраструктури щільної житлової забудови міст з багаточисленними підземними комунікаціями;
• виконання робіт у ґрунтах будь-якої складності - від насичених водою «плавунів» до гірських порід;
• висока точність - процес буріння постійно контролюється і коригується з допомогою спеціальних систем локації;
• висока швидкість будівництва - нема потреби у зупинці рух автомобільного та залізничного транспорту, непотрібно відновлювати зелені насадження і об'єкти міської інфраструктури;
• зменшення вартості будівництва - не потрібно залучати додаткову робочу силу і землерийну техніку.
Прокладання підземних комунікацій методом ГНБ з допомогою спеціалізованої техніки здійснюється в декілька етапів:
1. ПІЛОТНЕ БУРІННЯ. На початковому етапі по заданій траєкторії виконується буріння пілотної свердловини, діаметр якої складає близько 3-9 дюйма (7,6 - 22,9 см). Бурова головка виготовляється із спеціальних надміцних матеріалів, що дозволяє виконувати буріння в кам'янистих породах. Крім цього в середині бурової головки розміщується радіопередавальний зонд, який разом із системою локації з високою точністю сповіщає операторів про траєкторію буріння.
2. РОЗШИРЕННЯ. Після пілотного буріння отвір за один або декілька етапів розширяють до необхідного діаметру. Для цього, використовують відповідного розміру розширювачі. В процесі формування отвору його стінки постійно укріплюються з допомогою спеціальний бурового розчину - бентоніту, який постійно надходить у сформований канал.
3. ЗАТЯГУВАННЯ ТРУБОПРОВОДУ. На завершальному етапі у розширений до необхідного діаметру канал затягується один або декілька трубопроводів. Легке просування туб у каналі забезпечує розчин бентоніт. Необхідно зазначити, що туби, що використовується для ГНБ можуть бути як поліетиленові так і стальні або чугуні.
© «БУДИВЕЛЬНИК–3» 2005 - 2025